5. a 6. nemoc z pohledu dětské lékařky

Jako maminka se zdravotnickým vzděláním dostávám často otázku, jaký je rozdíl mezi 5. a 6. nemocí. Často také od maminek nemocných dětí slýchávám: „My máme tu 5. nebo 6. nemoc, já vlastně nevím kterou.“

Jaký je tedy vlastně rozdíl mezi 5. a 6. nemocí? Zeptala jsem se odborníka na slovo vzatého. Opět jsem oslovila dětskou lékařku MUDr. Hanku Skalníkovou.

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Šestá nemoc

neboli exanthema subitum je virové onemocnění postihující děti především v kojeneckém a batolecím věku. Inkubační doba je 5–12 dní. Pokud tedy vaše dítě přišlo do styku s někým, kdo nemoc dostal, je možné toto onemocnění očekávat právě za 5–12 dní. Onemocnění se projevuje zpočátku horečkami, které trvají 3–5 dní, s následným prudkým poklesem teplot a výsevem drobné, světle červené vyrážky na trupu a horních částech končetin. Vyrážka zcela vynechává obličej a vymizí do několika desítek hodin až dvou dní.

Pátá nemoc

neboli megalerythema infectiosum je virové onemocnění postihující především děti školního věku, typicky v zimním  období a předjaří. Inkubační doba je 10–18 dní. Onemocnění začíná zčervenáním v obličeji – na nose, tvářích a typickým vyblednutím okolo úst tvarem připomínajícím motýla (tzv. motýlovitý erytém). Poté se začne objevovat velká nepravidelná vyrážka na trupu a končetinách včetně hýždí. Vyrážka přetrvává 2–4 dny, následně od centra bledne a pomalu mizí (1–3 týdny). Typická je proměnlivost vyrážky v závislosti na zevních podmínkách jako je teplo, chlad… Horečka ani jiné příznaky se nemusí objevit.

Je třeba plašit, když má dítě pátou nebo šestou nemoc?

Obvykle se u těchto onemocnění neobjevují komplikace, ale všechna onemocnění mají svá rizika a v některých případech mohou nastat problémy. U šesté nemoci vzniká riziko febrilních křečí, které souvisí s vysokými horečkami v počátku onemocnění. Je tedy důležité kontrolovat teplotu a při horečce včas podat léky, případně přistoupit i k fyzikálnímu chlazení. Při horečkách je také důležité dodržovat pitný režim, abychom předešli dehydrataci.

U páté nemoci je jednou z možných komplikací artritida (zánět) drobných kloubů rukou. Virus také napadá buňky krvetvorby, proto může být přechodně snížená hladina červených krvinek. Tato komplikace je nebezpečná především pro osoby s poruchou krvetvorby.

Existuje na tyto nemoci očkování?

Neexistuje.

Je to nakažlivé? Co mám dělat, když bylo mé dítě v kontaktu s jiným dítětem, které záhy onemocnělo pátou nebo šestou nemocí?

Ano, obě nemoci jsou nakažlivé. Důležitá je spíše prevence, a to dostatečná hygiena (především při péči o kojence je to mytí rukou a hraček), pravidelná výměna prádla, vyhýbat se kolektivu s nemocnými dětmi. Můžeme dítěti zvýšit dávky ovoce a zeleniny a důležitý je také odpočinek a nepřetěžování dítěte.

Dobré je také vědět, že v době, kdy má dítě při 5. nemoci vyrážku, již není infekční.

Je možné pátou nebo šestou nemoc dostat opakovaně, nebo jen jedenkrát za život?

Pátá nemoc zanechává dlouhodobou imunitu, tu by dítě nemělo dostat opakovaně. U šesté nemoci je to komplikovanější, protože více virových onemocnění vyvolává podobné příznaky, jaké se objevují u šesté nemoci.

Jsem lektorkou první pomoci, maminkou dvou krásných dcer a diplomovanou zdravotní sestrou v oboru intenzivní medicíny. Mám praxi na dětské úrazové ambulanci, JIP a operačním sále. Mou vášní je urgentní medicína a stále se v ní vzdělávám. Učím rodiče jak zachovat klid, zmapovat okolnosti a poskytnout co nejlépe laickou první pomoc dítěti, které má úraz nebo je v akutním život ohrožujícím stavu. A to vše tak, aby už nikdy nezažívali strach a úzkost v takové situaci. Můj příběh si přečtěte tady ...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů