Dětské úrazy a jejich prevence

Léto a prázdniny nebo naopak zima a sní spojené sporty. Nezáleží na ročním období,  dětské úrazy a akutní stavy doslova číhají na každém kroku a nejvíce pak v domácnosti a ve školách. Podle statistik díky Bohu sice úrazy ubývají, ale vždycky je lepší být připraven než nepříjemně překvapen.

Pokaždé, když slyším v médiích nebo ve svém okolí, že mělo nějaké dítě úraz, pocítím lítost, úzkost a vzpomenu si na slova dětských lékařů z nemocnice, kde jsem pracovala, že úraz dítěte je vinnou rodičů! Každému úrazu totiž předchází nebezpečná situace, a když ji včas rozpoznáme, můžeme úrazu zabránit.

Co mohu jako rodič udělat?

Víte, kde děti přicházejí k úrazu nejčastěji? Ne, není to ani na letních táborech, ani na cestách do exotických zemí. Úrazy se nejčastěji stávají doma a ve škole. Je proto důležité vychovávat děti k vlastní odpovědnosti a předvídavosti a vytvářet v nich návyky, které rizikové chování snižují. Dalším důležitým krokem je prevence – a to jak aktivní, tak pasivní.

Aktivní prevence

Učte děti rozpoznávat riziková místa a situace. Je nutné vysvětlit dítěti, co se mu může stát, když bude neopatrné. Dítě si musí uvědomit možné následky svého jednání a musí se chovat zodpovědně a vážit si svého zdraví.

Do aktivní prevence spadají i mnohé zdánlivé a často podceňované „banality“:

  • dostatek pohybu a dobrá fyzická kondice,
  • pitný režim,
  • pravidelná strava,
  • kvalitní spánek,
  • odpočinek
  • atd.

Pasivní prevence

Do pasivní prevence úrazů patří vytvoření bezpečného prostředí a používání ochranných pomůcek v domácnosti, při práci a sportu.

Dospělí mohou:

  • zabezpečit riziková místa,
  • změnit místní dopravní situaci (retardéry, zóny se sníženou rychlostí, nadchody frekventovaných silnic),
  • budovat bezpečná dětské hřiště (s měkkým povrchem, bez ostrých hran),
  • připravit dětem bezpečný domov pomocí různých ochranných pomůcek, které jsou již běžně k dostání.

Chováte se preventivně i vy? Jak vytváříte bezpečné prostředí ve vaší domácnosti? Přijde vám kupování ochranných pomůcek (jako např. chrániče rohů, chrániče zásuvek, zarážky do dveří…) zbytečné?

 

Jsem lektorkou první pomoci, maminkou dvou krásných dcer a diplomovanou zdravotní sestrou v oboru intenzivní medicíny. Mám praxi na dětské úrazové ambulanci, JIP a operačním sále. Mou vášní je urgentní medicína a stále se v ní vzdělávám. Učím rodiče jak zachovat klid, zmapovat okolnosti a poskytnout co nejlépe laickou první pomoc dítěti, které má úraz nebo je v akutním život ohrožujícím stavu. A to vše tak, aby už nikdy nezažívali strach a úzkost v takové situaci. Můj příběh si přečtěte tady ...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů