Strašák jménem Febrilní křeče

Febrilní křeče jsou strašákem snad každého rodiče, a kdo je již zažil, popisuje tento stav jako velmi nepříjemný zážitek.

Dítě sebou podivně škube a má oči v sloup

Jak ale vlastně takové febrilní křeče ve skutečnosti vypadají?

Musím přiznat, že ani já se ve své praxi s febrilními křečemi nesetkala a tak, když měla moje dcerka v 6 měsících horečku kolem 39°C, nespustila jsem z ní oči a stále ji pozorovala, zda sebou nezačne nějak podivně škubat. Pak mě napadlo, že by bylo dobré najít nějaké video, kde budou opravdové febrilní křeče viditelné. Pohled to není hezký. Úplně se ve mně všechno svíralo, ale myslím, že je to pro mě další rodičovská zkušenost. Video z YouTube vám zde přikládám a doporučuji jej shlédnout:

https://www.youtube.com/watch?v=cTslWqVY7kw

A kdy vlastně přicházejí febrilní křeče?

Mohou být nepříjemnou komplikací při horečce 39 – 40 °C a více, ale znám i maminky, které uvádějí, že dítě mělo křeč při horečce kolem 38,5 °C.

Lékaři nedokáží předem určit, které dítě bude křeče při horečce mít a které ne, ale víme, že se objevují u některých dětí ve věku 6 měsíců až 5 let.

Jak můžeme febrilní křeče poznat, a ohrožují dítě na životě?

Dítě při febrilních křečích obvykle nejprve ztuhne, prohne se do oblouku (tzv. do luku) a poté se začne nekontrolovaně třást. Mohou se také/nebo objevit záškuby končetin.

Během záchvatu křečí je dítě v bezvědomí a mívá oči obrácené v sloup. Takový záchvat může trvat pár sekund nebo i několik minut.

Přestože febrilní křeče vypadají na pohled hrozivě, dítě obvykle nijak nepoškodí, ale má-li vaše dítě tento stav poprvé a nejste vybaveni rektálními čípky od dětského lékaře, přivolejte ZZS.

Jaká je tedy první pomoc u febrilních křečí?

 • Položte dítě na postel nebo na zem a zamezte zranění dítěte
 • Odstraňte z jeho dosahu předměty, o něž by se mohlo poranit.
 • Hlavu otočte na stranu pro lepší odtok slin nebo zvratků.
 • Do úst nikdy nic nevkládejte!
 • Pokud má dítě čepičku, sundejte ji. Vyvětrejte a stáhněte topení, aby nebyla místnost přetopená.
 • Mezi jednotlivými záchvaty se snažte co nejrychleji snížit horečku alespoň o 1°C!

 

Poloha dítěte během záchvatu křečí

O celé situaci následně informujte dětského lékaře. Ten vám předepíše rektální čípky, díky kterým už budete příště připraveni.

 • Léky na snížení horečky lze případně podat i dříve, než po 6 hod. Paracetamol a po 8 hod. Nurofen. Je ale nutné je střídat!

Příklad: aplikujte Paralen a po 4 hod. Nurofen. Dále po dalších 4 hod. Paralen a za následující 4 hod. Nurofen.

 • Pokud budete kombinovat léky na snížení teploty se zábaly či sprchováním, vždy je nutno kontrolovat teplotu a celkový stav dítěte sledovat.

Lékaře přivolejte také v případě, kdy během křečí dojde k těmto komplikacím:

 • Má-li dítě problémy s dýcháním.
 • Trvá-li záchvat déle nebo je těžší než obvykle.
 • Pokud se křeče objevují pouze na jedné polovině těla.
 • Pokud se dítě neprobírá k plnému vědomí.
Další postupy první pomoci najdete v mé knize:
Jsem lektorkou první pomoci, maminkou dvou krásných dcer a diplomovanou zdravotní sestrou v oboru intenzivní medicíny. Mám praxi na dětské úrazové ambulanci, JIP a operačním sále. Mou vášní je urgentní medicína a stále se v ní vzdělávám. Učím rodiče jak zachovat klid, zmapovat okolnosti a poskytnout co nejlépe laickou první pomoc dítěti, které má úraz nebo je v akutním život ohrožujícím stavu. A to vše tak, aby už nikdy nezažívali strach a úzkost v takové situaci. Můj příběh si přečtěte tady ...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů